aybarsyalcin.com

Bir yazılımcının günlüğü

By

Swift Language

Apple_Swift_LogoApple WWDC 2014 etkinliğinde “Swift” adında yep yeni bir programlama dili tanıttı. Bu programlama dili ne Objective-C nede C diline yakın. Bu dil sayesinde daha hızlı ve daha az kod yazmak mümkün. Fakat şimdi sorulması gereken bir soru varsa “Objective-C diline ne olacak?” sorusudur. Bu sorunun cevabı için biraz beklemek zorundayız. Apple şuanda her iki dille de yazmaya müsade ediyor. Ama benim düşüncem zamanla swift’e geçileceği yönünde. Aslında developerlara yönelik bu dil hem hız hemde yeni bir soluk kazandıracak. Bu yeni dil sayesinde Objective-C başlamaya geç kalmış yazılımcıları da dahil edeceğini düşünüyorum.

Blog’umu takip etmeye devam edin. Çünkü yakında “Swift ile Programlama” ile ilgili makaleler paylaşacağım.

By

Android Developer Days 2014 Hackathon’da 2’nci olduk

16 Mayıs 2014 Cuma 13:30’da başlayıp tam 24 saat durmaksızın(Sunumların yapılmasıyla 30 saat) süren yarışma sonunda 2’nci olduk. Takım arkadaşım Doğan Çoruh ile birlikte Sunny Weather Statation (Hava Durumu İstasyonu) adlı projemiz ile ortam sıcaklığı, nem ve rüzgar hızını ölçen ve bir web server ile verileri kaydedip sonrasında iOS ve Android telefonlardan anlık olarak görüntüleyen projemizi başarıyla tamamladık. Benim için yazılım sektöründe ilk olan bu yarışmanın ayrı bir yanı olacak ve hep güzel anılarla hatırlayacağım.

24 saat içinde yaptığımız projede ne tür deneyimler mi kazandık? Hepsini anlatayım.

1- Takım arkadaşımla birlikte 24 saat sonunda hedeflediğimiz şeyleri başarma duygusu ve öz güvenin kazanılmasını,

2- 3D printer teknolojisini kullanabilme ayrıcalığını,

3- Arduino kullanarak sıcaklık, nem ve rüzgar hızını web server ile veritabanında saklayabilmeyi (M2M),

4- iOS ve Android uygulamalarını native dilleriyle kısa zamanda yazabilmeyi,

ve birçok arkadaş ile tanışarak güzel sohbetler gerçekleştirdik.

Sonuç olarak, Kazandığımız ödülden çok (bir tablet ve bir telefon) birşeyi gerçekten yapabilme başarısına ulaştık. Bu yarışmada kazandığımız deneyimler kariyerimize mutlaka yön verecek ve deneyimlerimizi başka insanlara aktarak bilgiyi paylaşarak büyüteceğiz.

Başka bol ödüllü yarışmalarda tekrardan sahne almak için can atıyorum. Emegi geçen herkese çok teşekkürler….

imageIMG_1959 copyphoto 1IMG_1965photo 3

By

Açılış Konuşması

Kendi blog sitem artık yayında. Bu site de yazılım sektöründen güncel konular paylaşacağım. Ayrıca birçok programlama tekniklerinden de bahsedeceğim.

Yakın bi zamanda yeni makaleler ekleyeceğim.